محصولات

زنت چیست؟

زنت دستگاه تهویه مطبوع سادهای است که در زمستان با مکش هوا از داخل محیط مورد تهویه و در آمیختن آن با مقدار دلخواهی از هوای تازه ولی سرد بیرون و عبور از آنها از چند ردیف کویل که در آن آب گرم جریان دارد. هوا را در حد مطلوب گرم کرده و از طریق کانالهای توزیع به قسمتهای مختلف محیط مورد تهویه ارسال میکند و در تابستان با عبور دادن هوای کاملاً تازه از روی صفحه پوشالهای فشرده و نسبتاً ضخیمی که توسط یک پمپ آب کاملاً خیس شدهاند آنرا مرطوب نموده و سپس از طریق همان کانالهای توزیع، به محیط مورد تهویه ارسال میکند.

عمل مکش و ارسال هوا در زنت، توسط بادرسان گریز از مرکز (فن سانتریفیوژ) انجام میگیرد که دارای فشار استاتیک نسبتاً بالاست و بنابراین براحتی میتواند بر فشار ناشی از کویل و کانالهای توزیع هوا غلبه نماید.

زنت صافیاد

آب و هوای خشک اقلیم ایران این مزیت را دارد که بتوان در اکثر روزهای تابستان، هوا را با وسایل تبخیری در حد لازم خنک نمود. و استفاده از دستگاههای گران قیمت و پر هزینه، مانند چیلر را محدود به شرایط خاص نمود.

سادهترین دستگاه تبخیری همان کولر آبی است که امروزه در ایران جزء وسایل رایج منزل گردیده است. کولر آبی دارای بعضی محدودیتها و نواقص میباشد که دامنه کاربرد آن را محدود مینماید. مثلاً کولر آبی برای نصب در پشتبام طراحی گردیده است در حالی که، امروزه تمایل به ساخت ساختمانهای بلند میباشد و امکان استفاده از کولر آبی را در طبقات تا حدود زیاد منتفی مینماید. ضمناً کولر آبی دستگاهی است مختص خنک کردن هوا در تابستان و برای گرمایش ساختمانها در زمستان تشکیلات و تاسیسات جداگانهای مورد نیاز میباشد.

اولین مدل زنت در سال 1349 توسط شرکت صافیاد با افزودن یک عدد کویل تبادل حرارتی به خروجی یک کولر آبی ساخته شد و از آن تاریخ تاکنون زنت مراحل تکاملی متعدد و متنوعی را طی کرده است و در منازل، آپارتمانها و ساختمانهای صنعتی متعدد و متنوعی به کار رفته و موجب رضایت مصرف کنندگان آن گردیده است.

گرمایش-سرمایش با زنتهای صافیاد

و مقایسه با مجموعه کولر و شوفاژ

از آنجائی که کاربرد زنت عمدتا در همان مواردی است که از کولر و شوفاژ استفاده میگردد. در اینجا مقایسهای بین این دو سیستم انجام میگیرد.

زنت نسبت به کولر از راندمان خنککنندگی بالاتری برخوردار است. این به خاطر استفاده از صفحه پوشالهای قطورتر و فشردهتر میباشد. در کولرهای آبی رایج به علت استفاده از بادرسانهای ضعیفتر امکان استفاده از پوشالهای قطور و فشرده نمیباشد. وزن واحد سطح در پوشالهای زنت در حدود 34% بیشتر از پوشالهای بکار رفته در کولر آبی میباشد.

از آنجایی که زنت در محلی در کنار محیط مورد تهویه در داخل آپارتمان نصب میگردد احتیاجی به کانالکشی عمودی ندارد. این نکته ضمن آنکه در ساختمانهای بلند امکان استفاده از زنت را میدهد در ساختمانهای بلند نیز با حذف کانالکشی عمودی از پشتبام تا سقف آپارتمان مورد نظر، علاوه در صرفهجویی در هزینه ساخت، مقداری از فضای طبقات بالا را که صرف کانالکشی به طبقات پائینتر میشود آزاد میسازد.

مزیت مهم دیگر زنت حذف لولهکشیهای افقی(کف خواب) در داخل آپارتمانها است و تعداد لولهکشیهای عمود (رایزر) را نیز به حداکثر 3 لوله برای هر دستگاه تقلیل میدهد. این مطلب ضمن کاهش هزینه مصالح و اجرای لولهکشیهای مذبور، هزینههای تعمیرات بعدی ساختمان را برای اصلاح لولههای کف خواب منتفی میسازد.

در سیستم زنت رادیاتور یا فن کویل وجود ندارد و به این ترتیب ضمن صرفهجویی در هزینههای ناشی از خرید این تجهیزات مقدار دیگری از فضای مفید واحدها نیز آزاد میگردد.

از آنجایی که زنت با ارسال هوای گرم محیط را گرم مینماید همیشهاین امکان وجود دارد در ساعتهایی که از مکان استفاده نمیشود دستگاه را خاموش و در ساعتهای استفاده بعدی به فاصله زمانی اندکی محیط را گرم و به این ترتیب در مصرف سوخت صرفهجویی نمود.

با استفاده از زنت در زمستان به هوای دمش، رطوبت نیز افزوده میگردد.

قابل ذکر است که با استفاده از زنت در زمستان میتوان هوای تازه (Fresh Air) استفاده نمود که این قابلیت در سیستمهای شوفاژ موجود نیست.

به دلیل استفاده از فنهای صنعتی در زنت، و استفاده از لرزهگیر در محل نشیمن فن و استفاده از نوارهای درزگیر در دیوارهها صدا و لرزش کمتری نسبت به کولرهای معمولی دارد. شرکت صافیاد با استفاده از الکتروموتورهای نوع (فیش باخ) ساخت آلمان باعث حذف تسمه و ایجاد امکان تغییر دور فن به سه سرعت متفاوت توسط کلید کنترل دور را به وجود آورد.

مصرف کم برق در مقایسه با سیستمهای دیگر همچون چیلر و اسپیلت از دیگر مزایای این دستگاه میباشد.

DSCI0019

تماس با ما

  • تهران - خیابان حافظ - خیابان غزالی پلاک ۹ طبقه دوم
  • ۰۲۱-۶۶۷۰۴۱۵۸ / ۰۲۱-۶۶۷۰۴۱۵۹

 

صافیاد در شبکه های اجتماعی

saphyad
saphyad
By
5.0 stars based on 35 reviews
Google | Google+

We have 14 guests and no members online