محصولات

برجهاي خنك كن كامپوزيتيمکعبی جریان مخالف صافياد

شركت صنعتي صافياد در سال 1347 به همت گروهي از استادان دانشگاه و متخصصان تاسيس گرديد. اين شركت به عنوان اولين و بزرگترين سازنده انواع برج خنك كن در ايران شناخته مي شود و در اين زمينه از تجربه چهل ساله برخوردار مي باشد. در اين راستا و متناسب با نياز صنايع كشور بر آن شديم تا برجهاي خنك كن مدل SFC  را منطبق با تكنولوژي روز دنيا و بر اساس طراحي و ساخت بزرگترين سازندگان برج خنك كن مانند Marley  و متفاوت با برجهاي خنك كن خمره اي فايبرگلاس طراحي و به صاحبان صنايع عرضه نمائيم.

برجهاي خنك كن مدل SFC  در مقايسه با انواع خمره اي (Bottle type)  از مزاياي متعددي برخوردارند كه استفاده از اين نوع دستگاه ها را مقرون به صرفه مي نمايد. مزايايي مانند:

 • استفاده از بافت هاي فايبر كربن در بدنه دستگاه
 • پوشش ويژه و مقاوم در برابر اشعه
 • نصب و راه ندازي بسيار آسان
 • 22 درصد جاگيري كمتر
 • نازل هاي ويژه Nonclogging rectangle spray nozzle  از جنس ABS  و عدم گرفتگي مسير جريان آب در نازل توسط املاح
 • كوپل مستقيم الكتروموتور و فن و هدم استفاده از تسمه
 • پروانه Multiwing  از جنس   ، ،
 • كاهش چشمگير مقدار آب جبراني
 • امكان طراحي و ساخت با حوضچه بتني
 • اجتناب از اتصالات فلزي و عدم بارگذاري بر روي پيچ و مهره در بافت هاي كامپوزيتي

عملكرد برج خنك كن SFC

در برجهاي خنك كن SFC  كه از نوع جريان متقابل (COUNTER FLOW)  هستند با استفاده از نازل هاي ويژه آب در گردش بصورت كاملاً يكنواخت روي سطوح خنك كننده (FILM FILL)   اسپري مي شود بطوريكه قطرات آب ضمن عبور از روي اين صفحات بصورت فيلم نازكي درآمده و با جريان هوايي كه از بخش پائيني دستگاه به سمت بالا در حركت است بصورت كاملاً يكنواخت در تماس قرار گرفته، انتقال گرما و جرم بطور همزمان صورت مي پذيرد.

تبخير بخشي از آب در گردش با توجه به بالابودن گرماي نهان آب موجب خنك شدن قسمت عمده باقيمانده آب و انتقال گرماي مورد نياز خواهد شد.

در برجهاي خنك كن مدل SFC ميزان اتلاف آب نسبت به ساير دستگاه ها حداقل است.

بدنه و تشتك آب سرد

بدنه و تشتك آب سرد در برجهاي خنك كن مدل SFC  از جنس كامپوزيت (فايبرگلاس و فايبركربن) مقاوم در برابر خوردگي، اشعه ماوراي بنفش و ضربه ساخته شده است. تشتك آب سرد به گونه اي طراحي شده كه با تامين ستوني از آب در محل خروجي آب از دستگاه (ورود به پمپ سيركولاسيون) از آسيب ديدگي پره پمپ و كاويتاسيون ناشي از ورود هوا در مدار جلوگيري مي نمايد.

تعبيه توري داخل تشتك در محل خروجي آب (STRAINER BASKET)  موجب جلوگيري از ورود اجسام خارجي به مدار آب در گردش خواهد شد. بدنه دستگاه هاي مدل SFC به گونه اي طراحي شده كه از بارگذاري بر روي پيچ و مهره اجتناب شده است.

سطوح خنك كننده / قطره گير / شبكه ورود هوا

در برجهاي خنك كن مدل SFC  از سطوح خنك كننده سينوسي و از جنس P.V.C  يا P.P  استفاده مي شود. سطوح خنك كننده متناسب با دماي آب ورودي به برج خنك كن و كيفيت آب و هواي ورودي به دستگاه، مورد استفاده قرار مي گيرند.

استفاده از قطره گيرهاي ويژه ميزان آب جبراني را در برجهاي خنك كن مدل SFC  به حداقل مي رساند.

شبكه ورود هوا با آرايش خاص مانع از پرتاب قطرات آب به بيرون از دستگاه مي گردد و از تابش مستقيم نور آفتاب به داخل تشتك آب سرد جلوگيري مي نمايد. شبكه هاي مذكور به سهولت از محل خود خارج گشته و امكان بازرسي و تميزكردن تشتك آب سرد را فراهم مي نمايد.

سيستم توزيع آب

از ويژگيهاي منحصر بفرد بر جهاي خنك كن مدل SFC  استفاده از نازل هاي خاص ABS NONCLOGGINGRECTANGLE  است.

ساختار و طراحي اين نازل ها به گونه اي است كه امكان رسوب گرفتگي و عدم توزيع يكنواخت آب و در نتيجه كاهش راندمان برج خنك كن عملاً ناممكن است. در اين نازل ها با استفاده از توربولاتور ويژه، توزيع آب روي سطح خنك كنده كاملاً يكنواخت صورت مي پذيرد. نازلهاي مورد نظر از طريق دريچه بازديد و دسترسي به فضاي داخلي دستگاه به سهولت خارج شده و در صورت نياز به تغييرات ظرفيت جزئي دستگاه، قابل تعويض مي باشد.

فن و الكتروموتور

در برجهاي خنك كن مدل SFC  صافياد از فن هاي آئروديناميك از جنس FRP ، PPG ، PAG  استفاده شده است. اين فن ها نسبت به انواع فلزي از سطح صداي پائينتر و راندمان بالاتري برخوردارند. الكتروموتور بصورت مستقيم و يا با استفاده از گيربكس به فن متصل شده و در انتقال نيرو از تسمه و فلكه استفاده نمي شود. اين امر موجب كاهش صدا و هزينه هاي تعمير و نگهداري مي گردد. كلبه الكتروموتورها از نوع ضد رطوبت و توليد شركت هاي معتبر اروپايي مي باشد.

در برجهاي خنك كن مدل SFC  متناسب با نياز پروژه اي كه دستگاه در آن مورد بهره برداري قرار مي گيرد از تجهيزات جانبي ويژه اي استفاده مي گردد.

با بكارگيري اين تجهيزات علاوه بر افزايش طول عمر دستگاه، در ميزان انرژي مصرفي نيز به ميزان قابل ملاحظه اي صرفه جويي مي گردد.

سيستم كنترل دور الكتروموتور

در برجهاي خنك كن مدل SFC  با بهره گيري از سيستم پيشرفته تغيير دور مي توان سرعت الكتروموتور و در نتيجه فن را تغيير داد و هوادهي مورد نياز را براي خنك كردن آب در گردش تامين نمود.

به اين ترتيب به ميزان قابل ملاحظه اي در مصرف انرژي صرفه جويي مي شود. همچني به واسطه راه اندازي نرم الكتروموتور (SOFT START) از وارد آمدن شوك هاي مكانيكي به الكتروموتور گيربكس و فن جلوگيري مي شود.

هيتر الكتريكي

در پروژه هايي كه برج خنك كن در طول زمستان مورد بهره برداري قرار مي گيرد جهت جلوگيري از يخ زدگي آب در تشتك آب سرد دستگاه و در نتيجه انسداد مسير گردش آب استفاده از هيتر الكتريكي ضروري مي باشد.

متناسب با شرايط آب و هوايي منطقه و مقدار آب در گردش برج خنك كن، هيتر با ظرفيت هاي مختلف قابل استفاده مي باشد.

ترموستات فن

اين دستگاه در دو نوع يك مرحله اي (ON-OFF)  و چند مرحله اي بر روي برجهاي خنك كن مدل SFC  نصب مي گردد. در نوع اول با توجه به دماي آب سرد خروجي از برج خنك كن فرمان قطع و وصل به الكتروموتور داده مي شود، در انواع ترموستات چند مرحله اي با استفاده از الكتروموتورهاي دو سرعته و يا مجهز به سيستم كنترل دور، سرعت گردش فن تنظيم مي گردد و از مصرف توان بيش از حد مورد نياز جلوگيري مي شود.

سوئيچ كنترل ارتعاش

در صورت بروز لرزش بيش از حد مجاز در برج خنك كن با استافده از سوئيج كنترل ارتعاش، فرمان قطع عملكرد سيستم محركه (الكتروموتور) صادر مي گردد. اين امر باعث جلوگيري از وارد آمدن آسيب به الكتروموتور، فن، گيربكس و ... مي گردد.

دك كاهش صدا

هر چند در برجهاي خنك كن مدل SFC  ميزان صدا پائينتر از حد مجاز است، در برخي پروژه ها با استفاده از دك كاهش صدا مي توان ميزان صدا دستگاه را به حداقل رساند.

برجهاي خنك كن مدل SFC  جهت خنك كردن آب در گردش سيستم هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند. جدول زير به شما كمك مي كند تا بار گرمايشي برخي تجهيزات را محاسبه و در نتيجه ظرفيت برج خنك كن را تعيين نمائيد. چنانچه اطلاعات دقيقتر و يا كاربري هاي ديگري مورد نظر شما است با كارشناسان شركت صافياد تماس حاصل فرمائيد.

Picture 122

تماس با ما

 • تهران - خیابان حافظ - خیابان غزالی پلاک ۹ طبقه دوم
 • ۰۲۱-۶۶۷۰۴۱۵۸ / ۰۲۱-۶۶۷۰۴۱۵۹

 

صافیاد در شبکه های اجتماعی

saphyad
saphyad
By
5.0 stars based on 35 reviews
Google | Google+

We have 44 guests and no members online